Oratorij 2023

Objavljeno: 31.07.2023

Tudi letos smo v naši župniji organizirali oratorij za otroke, ki je potekal od 2. 7. 2023 do 9. 7. 2023. Kot prejšnje leto smo animatorji imeli duhovne vaje, kjer smo se pripravljali za oratorij. Letošnji oratorij je nosil naslov – Stopi na pot, junak zgodbe pa je bil Bilbo Beggins. Zgodba Hobita, postavljena v domišljijskem svetu, spremlja preprostega hobita Bilba, ki si želi le mirnega življenja v svoji duplini, na Šajerskem. Nekega dne se na povabilo čarodeja Gandalfa pridruži veliki pustolovščini druščine škratov. Skupaj so poskušali iz krempljev strašnega zmaja Smauga osvoboditi škratji zaklad, ki jim ga je zmaj ukradel, ko je uničil njihovo podzemno mesto v Samotni gori. Da so do tja sploh prišli pa so mogli premagati še številne ovire in težave, ki so jih čakale na poti. Čez celotno zgodbo smo spremljali Bilbovo osebno rast, saj se ob Božji previdnosti spremeni od zapečkarja do junaka. Oratorij smo vsak dan začeli ob 9.00. Najprej je ob glasbi sledila jutranja telovadba, nato pa dvig zastave ob himni. Vsak dan smo si ogledali uprizorjen del Bilbove zgodbe.

Po zgodbi je sledila jutranja molitev nato pa kateheze, kjer smo z otroki po starostnih skupinah imeli dejavnosti na temo oratorijske zgodbe. Po katehezah je sledil odmor, kjer so se otroci posladkali s pecivom sadjem. Vsak dan smo za otroke pripravili delavnice. Izdelovali so zapestnice, mozaike, nija bojevnike, lučke, papirnate zmaje in kače. Med delavnicami smo dobili zasluženo kosilo. Ko so otroci končali svoje izdelke so imeli odmor. Med odmorom smo se igrali razne igre in banse – gibalne igre s petjem. Po odmoru pa je sledila velika igra, ki se je običajno navezovala na oratorijsko zgodbo. Oratorijski dan smo zaključili s spustom zastave in himno. Nekaj oratorijskih dni pa je bilo malo drugačnih. V četrtek 6. 7. 2023 smo imeli tradicionalni vsakoletni izlet. Z avtobusom smo se odpravili v Šenčur, kjer smo imeli sv. mašo v cerkvi sv. Jurija. Pri maši smo ob spremljavi kitare prepevali oratorijske pesmi, ki smo se jih naučili med tednom. Po koncu maše smo se odpravili v Arboretum Volčji Potok. Tam smo si ogledali razstavo dinozavrov in nasade rastlin, nekaj časa pa so se otroci zabavali na igralih v Arboretumu. Za konec pa nas je skozi park popeljal vlak tako, da smo lahko uživali ob razgledu na Arboretum. Tudi petek je bil poseben dan, saj smo velike igre prilagodili tako, da so bile vodne igre. Otroci so uživali ob igri z vodo in si tako popestrili vroče poletne dni. Sobotno dopoldne je potekalo tako kot vse ostale dni. S programom pa smo zaključili ob 12.00. Oratorij smo zaključili z nedeljsko sv. mašo in s skupinskim fotografi ranjem. Zahvaljujemo se vsem, ki so sodelovali na oratoriju, nas spodbujali in bili z nami v molitvi. Še posebej se zahvaljujemo mamam in gospodinjam za okusno pecivo in sadje, občini Loški Potok, gostilni Pri Kapcu, ki so poskrbeli za to, da nismo bili lačni. Posebna zahvala pa našemu župniku Bojanu in vsem animatorjem, ki so organizirali oratorij in otrokom popestrili počitnice. Upam, da so otroci na oratoriju uživali in se zabavali, ter da bo vsem ostal v lepem spominu.

Se vidimo prihodnje leto!
Nika Košmerl