
Jubilejno sveto leto
Svetoletna vrata v družini
Ko razmišljamo, kam bi poromala naša družina, ne pozabimo, da so naše družine »domača cerkev« in da so vhodna vrata našega doma neke vrste »sveta vrata«. Zato se naj svetoletno romanje začne pri nas doma.
Vrata kot simbol
Jezus je rekel: »Jaz sem vrata. Kdor stopi skozme, se bo rešil« (Jn 10,8). Sveta vrata so torej simbol Jezusa, ki nas vabi, da zlasti v tem letu pustimo za sabo grešno življenje in hodimo za njim. On mora postati in biti središče našega življenja. Vrata pomenijo prehod, zaščito in povezavo med različnimi prostori. So meja med notranjim in zunanjim svetom, zasebnim in javnim, varnostjo in ranljivostjo. Odklenjena ali odprta izražajo dobrodošlico, gostoljubje in dostopnost, zaklenjena ali zaprta pa nedostopnost, nezaželenost, prepoved ali izključenost.
Obred: »Stopamo skozi vrata«
V tem jubilejnem letu se lahko vprašamo: Komu ali čemu bomo v tem jubilejnem letu odprli vrata našega doma? Za družinsko mizo se z otroki pogovorimo o pomenu vrat: Iz kakšnega materiala so? Zakaj jih uporabljamo? Pred kom ali čim nas varujejo? Od koga ali česa nas ločujejo? Kdo vse prihaja k nam skozi naša vrata? Komu jih z veseljem odpremo in komu bi jih najraje pred nosom zaprli? Zakaj? Skozi naša vrata največkrat vstopamo mi, člani družine. Kaj pa stopa skupaj z nami? Veselje, lepe misli, dobre želje, spodbude, medsebojno spoštovanje, pomoč, ... ali pa morda slaba volja, nemir, utrujenost, strah, ... Povejmo si, kaj nam je v naši družini posebej všeč in tudi, kaj nam ni, kaj v naših odnosih pogrešamo, česa si želimo, ... Vprašajmo se, kaj lahko v jubilejnem letu kot posamezniki storimo, da bo v naši družini drugače, lepše.
Logotip svetega leta - Romarji upanja
Logotip prikazuje štiri stilizirane podobe, ki predstavljajo ljudi vseh barv, narodnosti in kultur s štirih koncev sveta in spominjajo na jadra velike skupne ladje. Osebe stojijo druga za drugo in se medsebojno objemajo ter tako spominjajo na solidarnost in bratstvo, ki bi moralo povezovati ljudstva. Prva v vrsti predstavlja papeža, Petra današnjega časa, ki vodi Božji ljudstvo k skupnemu cilju Oklepa se križa, znamenja vere, pa tudi upanja, saj se spodnji del križa nadaljuje v sidro. Valovi pod podobo so razburkani, kar pomeni, da skozi življenje ne romamo vedno po mirnih vodah. Rdeča barva predstavlja ljubezen, delovanje in podelitev; rumeno-oranž na je barva človeške topline, zelena spominja na mir in ravnovesje, modra pa na varnost in zaščito.
Črno-siva barva križa oz. sidra pa pomeni verodostojnost in notranji vidik. Logotip prav tako sporoča, da romarjeva pot ni posamična, temveč skupna in dinamična in je usmerjena proti križu. Le ta je prav tako dinamičen in se sklanja k človeštvu, kakor da bi mu šel naproti in ga ne pušča samega, temveč mu ponuja gotovost navzočnosti in varnost upanja. Vsi mi smo lahko romarji upanja, povezani s svojim bližnjim in delimo tudi njegove strahove, pri tem pa svoj pogled in življenje usmerjamo v križ , ki predstavlja sidro zveličanja.
Objave
- Jubilejno sveto leto
- Sveti postni čas
- Svečnica
- Sveti Blaž
- Sveto leto - naše upanje
- Božič - Jezusovo rojstvo
- Dekanijsko svetoletno romanje v Rim
- Praznik lateranske bazilike
- Sveti Luka
- 25. obletnica postavitve novih orgel
- Sveti Janez Zlatousti
- Sveti papež Pij X.
- Jezusova spremnitev na gori
- Sv. Jakob starejši
- Sv. Anton Padovanski
- Praznik Svetega rešnjega telesa in krvi
- Praznik sv. Trojice
- Sv. Filip in Jokob
- Sv. Bernardka Lurška
- Voščilo slovenskih škofov za Veliko noč